Heraklion albo Iraklion (Iraklio) – jak kto woli, to jedno z największych miast północnego wybrzeża Krety. Bliskość kurortów turystycznych takich jak Malia, Stalida czy Hersonissos powoduje, że miasto to, często jest odwiedzane przez turystów dojeżdżających samochodem albo autobusem. Co robić w Heraklionie? Jak zagospodarować kilka godzin wolnego czasu? Oto moje pięć propozycji dla Ciebie i Twojej rodziny.
Heraklion – gdzie się znajduje
Heraklion to jedno z najpiękniejszych miast na Krecie, będące zarówno stolicą wyspy, jak i ważnym ośrodkiem kulturowym i turystycznym. Znajduje się tu wiele zabytków i atrakcji, które przyciągają turystów z całego świata. Heraklion jest również ważnym portem morskim, co wpływa na jego znaczenie gospodarcze i handlowe. W artykule tym przyjrzymy się bliżej historii i kulturze Heraklionu, zwracając uwagę na najważniejsze zabytki i miejsca wartych zobaczenia. Przygotuj się na fascynującą podróż po tym pięknym greckim mieście!
Pomysły na spędzenie czasu w Heraklionie
Punkt 1 – Spacer deptakiem do fontanny Morosiniego
Fontanna Morosiniego znajduje się na centralnym placu, z którego odchodzą ulice w kilka stron miasta. Turyści docierają do niej najczęściej od strony morza, ulicą 25 Sierpnia, mijając wcześniej efektowną wenecką loggię. Fontanna Morosiniego zajmuje centralne miejsce na placu, z którego rozchodzą się uliczki w różne strony. Wrzucenie eurocenta do środka gwarantuje, że tam wrócicie (u mnie się sprawdziło 🙂 )
/ Fontanna Morosiniego z 1629 roku /
Fontanna powstała w 1629 r. i jest jednym z wielu świadectw weneckiej przeszłości Heraklionu.
Punkt 2 – Zwiedzanie Muzeum Archeologicznego
Muzeum Archeologiczne w Heraklionie doczekało się osobnego postu na blogu. Najsłynniejszym eksponatem wystawianym w muzeum jest dysk odnaleziony w minojskim pałacu w Fajstos (dysk z Fajstos). Jeżeli masz kilka godzin czasu i fascynuje Cię przeszłość to jest to ewidentnie miejsce, które musisz zaliczyć.
Punkt 3 – Arsenały i twierdza wenecka
Arsenały weneckie to, wbrew intuicyjnemu rozumieniu tego słowa w języku polskim, nie miejsca przechowywania prochu, kul armatnich i broni wszelakiego rodzaju, ale stocznie. Stocznie wybudowane w imponującym stylu, zachwycające swoimi łukami i rozmiarem. Spotkasz je przy nadbrzeżu wiodącym od ulicy 25 Sierpnia do twierdzy weneckiej.
/ Twierdza wenecka w Heraklionie i strzegący jej wenecki lew /
Ta ostatnia jest tak naprawdę foremnym fortem strzegącym wejścia do portu w Heraklionie, ale ma przewagę nad innymi twierdzami weneckimi na Krecie, jest bowiem w miarę kompletna i odnowiona i można pochodzić po jej środku, usiąść sobie na armacie. Wejście do twierdzy zdobi charakterystyczny wenecki lew. Zapamiętajcie go, bo spotkacie go w wielu miejscach basenu Morza Śródziemnego. Jak go zobaczycie to bezbłędnie możecie powiedzieć, że wenecjanie tam byli.
Punkt 4 – Symulator trzęsień ziemi
Jeżeli chcesz w bezpiecznych warunkach zrozumieć jak wygląda trzęsienie ziemi, symulator trzęsienia ziemi w Muzeum Historii Naturalnej w Heraklionie to strzał w dziesiątkę. W moim osobistym odczuciu jest to jedyna atrakcja muzeum warta naprawdę uwagi, do zwiedzenia łącznie z ciekawą wystawą poświęconą zjawisku trzęsień ziemi w Grecji.
Symulator to postawiona na poruszającej się platformie inscenizacja klasy szkolnej, gdzie możemy usiąść w ławkach i w ramach prelekcji dokonywanej przez pracownika muzeum (po angielsku, po grecku, nie wiem czy także w innych językach) dowiedzieć się w jaki sposób uczy się greckie dzieci reagowania na kryzysowe sytuacje związane z trzęsieniami ziemi, które w Grecji zdarzają się praktycznie codziennie (najczęściej jednak są poniżej progu odczuwalności przez człowieka).
To czy w danym dniu zarejestrowano jakieś wstrząsy sprawdzicie na sejsmografie, który znajduje się niedaleko symulatora. Przechodzimy w nim kolejno trzęsienia ziemi z różnych okresów i w różnych skalach, o różnym miejscu i głębokości epicentrum. Symulator pozwala na przeżycie w bezpiecznych warunkach wrażeń jakie towarzyszą prawdziwym wstrząsom.
Po opinie innych odsyłam oczywiście do niezastąpionego Tripadvisora.