Czarter jachtów i rejsy w Grecji

      1 komentarz do Czarter jachtów i rejsy w Grecji

Rejs po lazurowych morzach Grecji to wyjątkowe doświadczenie. Urozmaicona linia brzegowa, krystaliczne wody Morza Egejskiego i Jońskiego, niesamowita kultura, malownicze wyspy i ich gościnni mieszkańcy potrafią skusić nawet największego szczura lądowego na morskie wakacje w Grecji. Wszystko to przyciąga do żeglowania miłośników morza z całego świata. W artykule przedstawię zarówno zalety, jak i wyzwania związane z czarterowaniem jachtów w Grecji, aby pomóc żeglarzom przygotować się do ich morskich przygód.

Zalety i wady czarterowania jachtów w Grecji

Zalety

Jakie zalety niesie za sobą czarterowanie jachtów w Grecji?  Dlaczego jest to jedna z najbardziej pożądanych destynacji żeglarskich w Europie? Sprawdźmy jakie są zalety czarteru jachtów i rejsów w Grecji.

Atrakcyjne akweny żeglarskie

Co przyciąga żeglarzy do Grecji? Morze Egejskie i Jońskie oferują różnorodne doświadczenia żeglarskie, które można dostosować do indywidualnych potrzeb i gustów. Żeglowanie w tych słonecznych rejonach oferuje zarówno relaksujące rejsy po zatokach, jak i ekscytujące wyprawy w otwarte wody, które dostarczają niezapomnianych wrażeń i przygód. Z jednej  strony masz szansę  doświadczyć spokojnych i wolnych od choroby morskiej rejsów po Morzu Jońskim, Zatoce Sarońskiej czy Argolidzkiej, z drugiej żeglarskich wyzwań otwartego Morza Egejskiego podczas rejsów po Cykladach i Dodekanezie, których fale i wiatry mogą skusić bardziej wymagających żeglarzy. To różnorodność, która przyciąga zarówno początkujących, jak i doświadczonych żeglarzy.

Koszty rejsu

Jednym z głównych atutów czarteru jachtów w Grecji są niskie koszty. Grecja nie zna wielu dużych i komercyjnych marin, oferuje natomiast możliwość cumowania w portach miejskich, często za niewielką opłatą kilkunastu Euro lub nawet za darmo, co znacząco obniża koszty rejsu. Dodatkowo, greckie tawerny oferują przystępne ceny posiłków, co pozwala na delektowanie się lokalnymi specjałami bez nadwerężania portfela. Co prawda owoce morza i świeże ryby potrafią być bardzo drogie, ale lokalna kuchnia to także wyborne mięsa, obłędnie soczyste sałatki i świetne lokalne wino. W wielu miejscach dziesięcioosobowa załoga może zjeść nawet za 10-15 euro za osobę.

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji na temat całkowitego kosztu czarteru – sprawdź stronę partnera: www.globesailor.pl

Bezpieczeństwo i gościnność

Bezpieczeństwo w Grecji, szczególnie na wyspach stoi na wysokim poziomie, a serdeczność i otwartość Greków sprawiają, że żeglarze czują się tu jak w domu. To sprawia, że szczególnie Cyklady są idealnym miejscem na żeglarskie wakacje w Grecji.

Wady

Chociaż czarterowanie jachtów w Grecji wydaje się atrakcyjne, istnieją także wyzwania, które mogą wpłynąć na jakość żeglarskiego doświadczenia, szczególnie, jeżeli ktoś poszukuje komfortu podobnego do tego, jaki oferują inne popularne destynacje żeglarskie.

Infrastruktura portowa

Infrastruktura portowa w Grecji może nie dorównywać standardom, jakie oferują inne popularne destynacje żeglarskie takie jak Chorwacja, Włochy czy Hiszpania. W portach miejskich nie obowiązuje system rezerwacji miejsc, nigdy więc nie masz pewności, że będziesz miał gdzie zakotwiczyć. Doświadczeni żeglarze radzą do portu dopływać do godziny 16:00, co zwiększy szanse na znalezienie miejsca.  Także ograniczone udogodnienia takie jak prysznice czy sanitariaty mogą stanowić wyzwanie dla żeglarzy. Na szczęście zwykle w okolicach portu można znaleźć prysznice prywatne, a potrzeby fizjologiczne można także załatwiać w tawernach, czy kawiarniach.  Serdeczni Grecy nigdy nie odmówią Wam skorzystania z takich udogodnień.

Dostępność usług

W wielu części portów może brakować także dostępu do prądu czy wody, co wymaga od żeglarzy odpowiedniego przygotowania i planowania. Na szczęście większość jachtów wyposażona jest w panele słoneczne, które wystarczają do ładowania urządzeń w ciepły i słoneczne dni. Dodatkowo, greckie podejście do czasu i terminów, choć coraz bardziej profesjonalne, wciąż może być źródłem frustracji dla osób przyzwyczajonych do bardziej północnej jakości usług.

Jak przygotować się do rejsu do Grecji?

Rejs w Grecji wymaga elastycznego planowania i dobrego przygotowania. Ustalenie alternatywnych tras na kilka dni przed wyjazdem, zapoznanie się z aktualnymi prognozami pogodowymi, a także zaopatrzenie się w odpowiednie przewodniki i mapy, są kluczowe dla bezpieczeństwa morskiej przygody.

Zanim wynajmiesz jacht przygotuj kilka alternatywnych tras i zdecyduj o wyborze na 2-3 dni przed rejsem, ponieważ sprawdzalność prognoz pogody w dłuższych terminach jest słaba. Na bieżąco możesz korzystać ze smartfonowej aplikacji Windy lub portalu hnms.gr. Przed rejesem warto też przeczesać zasoby internetu albo oddać się literaturze. Polecane pozycje to „Grecja dla żeglarzy” Piotra Kasperaszka oraz „Greek Waters Pilot” Roda Heikella. Czarterowane jachty wyposażone są zwykle w tę drugą publikację, a także mapy, zarówno te tradycyjne jak i w plotterze. Można skorzystać także z aplikacji smartfonowych, jak np. Navionics.

Udając się w rejs zabierzcie miękkie torby, gdyż twarde samolotowe walizki nie sprawdzą się na jachcie. Zawartość bagażu dostosuj do prognozowanej pogody, w szczególności dotyczy to ubrań. Zawsze miej coś nieprzemakalnego, nieślizgające się buty na białej podeszwie oraz bluzę. Pamiętaj też, że nawet na początku maja, czy w końcu października greckie słońce nie ma litości dla skóry, a indeksy UV bywają bardzo wysokie. Stąd konieczność używania odpowiedniej odzieży lub filtrów.

Kiedy wybrać się w rejs po Grecji?

Czas na czarter jachtów w Grecji zależy od indywidualnych preferencji oraz budżetu. Maj i czerwiec to początek sezonu. Wrzesień i październik to koniec. Oba te okresy charakteryzują się niskimi cenami i wysoką dostępnością miejsc w portach. Wybierając się w rejs w maju musisz jednak pamiętać o tym, że choć dni są bardzo długie to woda morska jest jeszcze wciąż zimna. Jesień natomiast to krótkie dni, które rekompensuje nagrzane po lecie morze, gwarantujące możliwość komfortową temperaturę dla morskich kąpieli.

Lipiec i sierpień to nie tylko na lądzie, ale także na morzu czas upałów i tłoku. Na Cykladach i Dodekanezie rządzi słynny północny lub północno-wschodni wiatr Meltemi, który osiąga siłę 6-8 w skali Beauforta, co może stanowić atrakcję dla doświadczonych żeglarzy.

Czarter jachtu w Grecji – formalności

Czy Grecja honoruje patenty żeglarskie z innych krajów?

Jako prawnik nie mogę nie wspomnieć o formalnościach związanych z czarterem jachtu i pływaniem po Grecji. Grecja honoruje większość wydawanych na świecie patentów i licencji uprawniających do żeglugi morskiej.  Polecam jednak zawsze abyście zapytali firmę, od której czarterujecie jacht o to, czy Wasze uprawnienia będą uznawane. Zwykle wystarczy przesłać skan lub zdjęcie Waszych dokumentów. Pamiętajcie także, że w swoich regulaminach i umowach każdy czarterodawca zastrzega sobie prawo zweryfikowania umiejętności skippera i niewydania jachtu w razie wątpliwości.

Umowa oraz odbiór jachtu

Przed wynajęciem jachtu dokładnie przeczytaj umowę i zaplanuj odpowiedni czas na check-in, czyli przejęcie jachtu. Pandemia koronawirusa zmieniła w wielu firmach zasady check-in sprawiając, że  część armatorów wybrała opcje bezkontaktowego check-inu, który oszczędza przy okazji koszty i czas pracowników armatora. W takim przypadku musisz samodzielnie punkt po punkcie sprawdzić przejmowaną jednostkę. Wszelkie wątpliwości, problemy, czy usterki należy bezwzględnie zgłosić pracownikom firmy czarterującej jacht, prosząc o wyjaśnienia lub naprawę usterek. Od tego zależy bezpieczeństwo Twoje i Twojej załogi. Zdjęcia jachtu przed i po rejsie to dobra praktyka, aby uniknąć nieporozumień w przypadku ewentualnych uszkodzeń. Zawsze zrób zdjęcia dostrzegalnych usterek czy zadrapań. W razie powstania szkody informuj armatora i odpowiednie służby oraz zrób zdjęcia uszkodzeń oraz jednostki, która ich dokonała. Jeżeli masz wątpliwości co do intencji sprawcy skorzystaj z pomocy policji portowej.

Podsumowanie

Czarter jachtów w Grecji oferuje niezapomniane przeżycia i dostęp do jednych z najpiękniejszych akwenów na świecie. Pomimo pewnych wyzwań, z odpowiednim przygotowaniem każdy rejs może stać się przygodą życia. Mam nadzieję, że z moimi wskazówkami wakacje w Grecji na wodzie nabiorą dla Ciebie nowego wymiaru  – przygoda czeka!

Współpraca reklamowa

One thought on “Czarter jachtów i rejsy w Grecji

  1. WM

    Bardzo dobre. Naprawdę dobrze napisane. Wielu osobom wydaje się, że posiadają rzetelną wiedzę na opisywany temat, ale niestety tak nie jest. Stąd też moje zaskoczenie. Jestem pod wrażeniem. Zdecydowanie będę polecał to miejsce i częściej tu zaglądał, by poczytać nowe rzeczy.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *