Heraklion – 4 pomysły na spędzenie czasu

Heraklion albo Iraklion (Iraklio) – jak kto woli, to jedno z największych miast północnego wybrzeża Krety. Bliskość kurortów turystycznych takich jak Malia, Stalida czy Hersonissos powoduje, że miasto to, często jest odwiedzane przez turystów dojeżdżających samochodem albo autobusem.

Co robić w Heraklionie? Jak zagospodarować kilka godzin wolnego czasu? Oto moje pięć propozycji dla Ciebie i Twojej rodziny.

Punkt 1 – Spacer deptakiem do fontanny Morosiniego

Fontanna Morosiniego znajduje się na centralnym placu, z którego odchodzą ulice w kilka stron miasta. Turyści docierają do niej najczęściej od strony morza, ulicą 25 Sierpnia, mijając wcześniej efektowną wenecką loggię. Fontanna Morosiniego zajmuje centralne miejsce na placu, z którego rozchodzą się uliczki w różne strony. Wrzucenie eurocenta do środka gwarantuje, że tam wrócicie (u mnie się sprawdziło 🙂 )

/ Fontanna Morosiniego z 1629 roku /

Fontanna powstała w 1629 r. i jest jednym z wielu świadectw weneckiej przeszłości Heraklionu.

Punkt 2 – Zwiedzanie Muzeum Archeologicznego

Muzeum Archeologiczne w Heraklionie doczekało się osobnego postu na blogu. Najsłynniejszym eksponatem wystawianym w muzeum jest dysk odnaleziony w minojskim pałacu w Fajstos (dysk z Fajstos). Jeżeli masz kilka godzin czasu i fascynuje Cię przeszłość to jest to ewidentnie miejsce, które musisz zaliczyć.

Punkt 3 – Arsenały i twierdza wenecka

Arsenały weneckie to, wbrew intuicyjnemu rozumieniu tego słowa w języku polskim, nie miejsca przechowywania prochu, kul armatnich i broni wszelakiego rodzaju, ale stocznie. Stocznie wybudowane w imponującym stylu, zachwycające swoimi łukami i rozmiarem. Spotkasz je przy nadbrzeżu wiodącym od ulicy 25 Sierpnia do twierdzy weneckiej.

/ Twierdza wenecka w Heraklionie i strzegący jej wenecki lew /

Ta ostatnia jest tak naprawdę foremnym fortem strzegącym wejścia do portu w Heraklionie, ale ma przewagę nad innymi twierdzami weneckimi na Krecie, jest bowiem w miarę kompletna i odnowiona i można pochodzić po jej środku, usiąść sobie na armacie. Wejście do twierdzy zdobi charakterystyczny wenecki lew. Zapamiętajcie go, bo spotkacie go w wielu miejscach basenu Morza Śródziemnego. Jak go zobaczycie to bezbłędnie możecie powiedzieć, że wenecjanie tam byli.

Punkt 4 – Symulator trzęsień ziemi

Jeżeli chcesz w bezpiecznych warunkach zrozumieć jak wygląda trzęsienie ziemi, symulator trzęsienia ziemi w Muzeum Historii Naturalnej w Heraklionie to strzał w dziesiątkę. W moim osobistym odczuciu jest to jedyna atrakcja muzeum warta naprawdę uwagi, do zwiedzenia łącznie z ciekawą wystawą poświęconą zjawisku trzęsień ziemi w Grecji.

Symulator to postawiona na poruszającej się platformie inscenizacja klasy szkolnej, gdzie możemy usiąść w ławkach i w ramach prelekcji dokonywanej przez pracownika muzeum (po angielsku, po grecku, nie wiem czy także w innych językach) dowiedzieć się w jaki sposób uczy się greckie dzieci reagowania na kryzysowe sytuacje związane z trzęsieniami ziemi, które w Grecji zdarzają się praktycznie codziennie (najczęściej jednak są poniżej progu odczuwalności przez człowieka).

To czy w danym dniu zarejestrowano jakieś wstrząsy sprawdzicie na sejsmografie, który znajduje się niedaleko symulatora. Przechodzimy w nim kolejno trzęsienia ziemi z różnych okresów i w różnych skalach, o różnym miejscu i głębokości epicentrum. Symulator pozwala na przeżycie w bezpiecznych warunkach wrażeń jakie towarzyszą prawdziwym wstrząsom.

Po opinie innych odsyłam oczywiście do niezastąpionego Tripadvisora.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *