Jak wybrać hotel w Grecji i nie zwariować?

      5 komentarzy do Jak wybrać hotel w Grecji i nie zwariować?

Grecja staje się coraz bardziej popularna wśród polskich turystów. Zauważają to nie tylko hotelarze, ale także właściciele mniejszych biznesów, jak wypożyczalnie samochodów w Grecji, czy też restauratorzy. Jesteśmy w Grecji bardzo mile widziani, ale czy sami wiemy wystarczająco wiele na temat Grecji?

Wiele osób, które leci do Grecji robi to pierwszy raz, mając wcześniej doświadczenia hotelowe z innego kraju. Pół biedy, jeżeli są to często pamiętające jeszcze Żiwkowa obiekty z Bułgarii, czy postkomunistyczne kompleksy hotelowe z Chorwacji. Gorzej, gdy ktoś, wiedziony mniej lub bardziej uzasadnionym strachem przed terroryzmem, odpuszcza sobie najlepsze pięciogwiazdkowce Turcji, czy Egiptu i oczekuje tego samego standardu w Grecji.

Nie da się ukryć, że cena wakacji w Turcji i krajach arabskich jest o wiele bardziej atrakcyjna, bywa więc, że nawet przeciętnego Kowalskiego stać na względny luksus resortów all inclusive w tych krajach. Niestety, okazuje się, że wybierając Grecję i dysponując taką samą gotówką, nie zawsze jesteśmy w stanie wybrać hotel tej samej klasy.

Grecja jest po prostu relatywnie droga, a im większa moda na Grecję, tym ceny bardziej rosną. Odwiedzając ten kraj regularnie w przeciągu paru ostatnich lat, widzę jak powoli wydobywa się z kryzysu. Razem z tym rosną ceny.

Jak wybrać więc hotel w Grecji i nie zwariować? Mam dla Ciebie kilka rad w tym zakresie.

 1. Nie nastawiaj się na luksus, szampana i owoce morza do każdej kolacji. Grecja jest krajem prostym. Jest duża szansa, że serwis będzie o wiele mniej profesjonalny niż w krajach naszej szerokości geograficznej oraz mniej zaangażowany niż egipscy boye hotelowi. Pokoje też mogą być mniejsze niż oczekujesz. Jeżeli oczekujesz naprawdę tego samego standardu co np. w Turcji za dobre 5 gwiazdek, dopłać do hoteli klasy premium. Będzie drożej, ale też o wiele większa szansa, że unikniesz rozczarowań.
 2. Korzystaj z podpowiedzi użytkowników takich portali jak holidaycheck.pl czy tripadvisor.pl – przesiej jednak opinie innych przez swoje doświadczenia i oczekiwania. Pamiętaj, że nie ma hotelu, któremu ktoś nie wystawił złej opinii. Moja babcia regularnie narzeka na wszystkie hotele, nie wiem co musiałoby być aby było naprawdę genialnie. Podczas naszych ostatnich wakacji, w sierpniu, jeden z turystów narzekał, że w basenach jest zbyt zimna woda, a drinki są do bani. Nie wiem doprawdy jak to skomentować…
 3. Zwracaj uwagę na szczegóły oferty. Jeżeli nie jesteś w stanie pływać w basenach ze słoną wodą to szukaj hotelu z basenem z wodą słodką. Jeżeli chcesz aby woda była ciepła w kwietniu/maju – szukaj basenu z wodą podgrzewaną. Jeżeli szukasz importowanych alkoholi w opcji all, to koniecznie filtruj tekst pod kontem słowa „importowany” itp. – haczyki są w szczegółach.
 4. Zwróć uwagę na plażę. W Grecji jest niewiele prawdziwie pięknych i piaszczystych plaż hotelowych.
 5. Zwróć uwagę na usytuowanie hotelu w miejscowości, do której trafisz i to czy spełnia ono Twoje oczekiwania. Jedni wolą żyć w centrum tętniącego życiem miasta, inni wolą schować się na uboczu. Każdemu nie da się dogodzić.
 6. Nie zawsze przejmuj się kategoryzacją. Kategoryzacja odnosi się tylko i wyłącznie do standardu infrastruktury (tj. wypełnienia listy wymagań co do np. szerokości łóżek, wind itp.) oraz ilości świadczonych usług (np. poranne budzenie). Bywa, że hotele o niższym standardzie „gwiazdkowym” są o wiele lepsze niż te 5-gwiazdkowe, skup się przede wszystkim na opiniach ludzi.
 7. Hotele znanych sieci, takich jak np. Grecotel, Mitsis, Melia, Louis to zwykle bezpieczny wybór. Nie spotka Was tam nic nadspodziewanie niemiłego, choć oczywiście różnią się od siebie standardem i jakością usług.
 8. Hotele rodzinne to może być dobry wybór, pod warunkiem, że rodzina jest fajna. Szukajcie informacji o tym na forach internetowych i w portalach oceniających hotele.
 9. Duży wpływ na zadowolenie klienta ma zwykle wybór pokoi. Dla własnego bezpieczeństwa unikajcie pokojów „ekonomicznych”. Nikt nie napisze tego wprost w ofercie, ale są one zwykle mniejsze, źle położone (np. koło kuchni), w gorszym standardzie (nieremontowane). Nie warto za to zwykle dopłacać za widok na morze. W pokoju i tak nie siedzicie zbyt często.
 10. A na koniec, wyluzujcie, to tylko Grecja, piękne zdjęcia można zrobić nawet w relatywnie słabym hotelu, znajomi i tak się nie kapną 😉

Siga, siga 🙂

5 thoughts on “Jak wybrać hotel w Grecji i nie zwariować?

 1. Sylwia

  Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę jak stary jest hotel . W Grecji jest bardzo duża wilgotność powietrza (szczególnie na Krecie ) i w starszych hotelach czuć stęchlizną , im młodszy hotel tym lepiej ! I nie patrzyła tym na gwiazdki , wiele hoteli nie robiło aktualizacji z powodu finansowych .

  Reply
  1. Błażej Post author

   To prawda, natomiast charakterystyczny zapach wilgoci pojawia się częściej na poczatku sezonu, albo w pokojach usytuowanych zawsze w cieniu. Mnie akurat ten zapach nie przeszkadza, ale moja żona nie znosi 🙂

   Dzięki za komentarz.

   Reply
 2. Polski portal w UK

  To ciekawe – ale szczerze mówiąc, nigdy na to wszystko nie zwracaliśmy uwago. No, może ba recenzje.
  Może właśnie dlatego, że nie wynajmujemy hotelu, żeby w nim „mieszkać”, tylko aby się przespać?

  Reply
 3. WDH

  To prawda Grecja jest krajem prostym. 🙂 Już raz byłam w Grecji i rzeczywiście trafne uwagi. Zdecydowanie warto korzystać z takiej pomocy.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *