Grecja staje się coraz bardziej popularna wśród polskich turystów. Zauważają to nie tylko hotelarze, ale także właściciele mniejszych biznesów, jak wypożyczalnie samochodów w Grecji, czy też restauratorzy. Jesteśmy w Grecji bardzo mile widziani, ale czy sami wiemy wystarczająco wiele na temat Grecji?
Jak wybrać hotel w Grecji?
Wiele osób, które leci do Grecji robi to pierwszy raz, mając wcześniej doświadczenia hotelowe z innego kraju. Pół biedy, jeżeli są to często pamiętające jeszcze Żiwkowa obiekty z Bułgarii, czy postkomunistyczne kompleksy hotelowe z Chorwacji. Gorzej, gdy ktoś, wiedziony mniej lub bardziej uzasadnionym strachem przed terroryzmem, odpuszcza sobie najlepsze pięciogwiazdkowce Turcji, czy Egiptu i oczekuje tego samego standardu w Grecji. Może się wtedy zdziwić
/ Blue Domes na wyspie Kos /
Nie da się ukryć, że cena wakacji w Turcji i krajach arabskich jest o wiele bardziej atrakcyjna, bywa więc, że nawet przeciętnego Kowalskiego stać na względny luksus resortów all inclusive w tych krajach. Niestety, okazuje się, że wybierając Grecję i dysponując taką samą gotówką, nie zawsze jesteśmy w stanie wybrać hotel tej samej klasy.
Tyle samo pieniędzy, nie ten sam standard
Grecja jest po prostu relatywnie droga, a im większa moda na Grecję, kraju postrzeganego jako bezpieczny i stabilny, tym ceny bardziej rosną. Odwiedzając ten kraj regularnie w przeciągu parunastu ostatnich lat, widzę jak powoli wydobywa się z kryzysu. Razem z tym rosną ceny.
/ Laguna Resort na Krecie – totalny wypas i luksus /
Jak wybrać więc hotel w Grecji i nie zwariować?
Mam dla Ciebie kilka rad w tym zakresie.
- Nie nastawiaj się na luksus, szampana i owoce morza do każdej kolacji. Grecja jest krajem prostym. Jest duża szansa, że serwis będzie o wiele mniej profesjonalny niż w krajach naszej szerokości geograficznej oraz mniej zaangażowany niż egipscy boye hotelowi, szczególnie w hotelach rodzinnych. Pokoje też mogą być mniejsze niż oczekujesz. Jeżeli oczekujesz naprawdę tego samego standardu co np. w Turcji za dobre 5 gwiazdek, dopłać do hoteli klasy premium. Będzie drożej, ale też o wiele większa szansa, że unikniesz rozczarowań.
- Korzystaj z podpowiedzi użytkowników takich portali jak holidaycheck.pl czy tripadvisor.pl – przesiej jednak opinie innych przez swoje doświadczenia i oczekiwania. Pamiętaj, że nie ma hotelu, któremu ktoś nie wystawił złej opinii. Moja babcia regularnie narzeka na wszystkie hotele, nie wiem co musiałoby być aby było naprawdę genialnie. Podczas jednych z wakacji, w sierpniu, jeden z turystów narzekał, że w basenach jest zbyt zimna woda, a drinki są do bani. Nie wiem doprawdy jak to skomentować bo był to hotel naprawdę klasy premium, gdzie campari i proseczko lało się strumieniami.
- Zwracaj uwagę na szczegóły oferty. Jeżeli nie jesteś w stanie pływać w basenach ze słoną wodą to szukaj hotelu z basenem z wodą słodką. Jeżeli chcesz aby woda była ciepła w kwietniu/maju – szukaj basenu z wodą podgrzewaną (choć prawdopodobnie nie znajdziesz, choć tego typu oferty mają najlepsze hotele, np. sieci Mitsis – baseny podgrzewane są jednak kryte i dodatkowo płatne) Jeżeli szukasz importowanych alkoholi w opcji all, to koniecznie filtruj tekst pod kontem słowa „importowany” itp. – haczyki są w szczegółach.
- Zwróć uwagę na plażę. W Grecji jest niewiele prawdziwie pięknych i piaszczystych plaż hotelowych. Jest wiele pięknych zakątków, do których można dojechać lub dopłynąć, jednak nie nastawiaj się na piękne hotelowe plaże. Te najlepsze znajdziesz na Półwyspie Chalkidiki.
- Zwróć uwagę na usytuowanie hotelu w miejscowości, do której trafisz i to czy spełnia ono Twoje oczekiwania. Jedni wolą żyć w centrum tętniącego życiem miasta, inni wolą schować się na uboczu. Hotele są często położone też daleko od morza, albo w drugiej linii brzegowej. Będą tańsze, ale nie będą miały własnej plaży.
- Nie zawsze przejmuj się kategoryzacją. Kategoryzacja odnosi się tylko i wyłącznie do standardu infrastruktury (tj. wypełnienia listy wymagań co do np. szerokości łóżek, wind itp.) oraz ilości świadczonych usług (np. poranne budzenie). Bywa, że hotele o niższym standardzie „gwiazdkowym” są o wiele lepsze niż te 5-gwiazdkowe, skup się przede wszystkim na opiniach ludzi.
- Hotele znanych sieci, takich jak np. Grecotel, Mitsis, Melia, Louis to zwykle bezpieczny wybór. Nie spotka Was tam nic nadspodziewanie niemiłego, choć oczywiście różnią się od siebie standardem i jakością usług.
- Hotele rodzinne to może być dobry wybór, pod warunkiem, że rodzina jest fajna. Szukajcie informacji o tym na forach internetowych i w portalach oceniających hotele.
- Duży wpływ na zadowolenie klienta ma zwykle wybór pokoi. Dla własnego bezpieczeństwa unikajcie pokojów „ekonomicznych”. Nikt nie napisze tego wprost w ofercie, ale są one zwykle mniejsze, źle położone (np. koło kuchni), w gorszym standardzie (nieremontowane). Nie warto za to zwykle dopłacać za widok na morze. W pokoju i tak nie siedzicie zbyt często.
- Zwracajcie uwagę na to kiedy remontowano dany hotel, w starszych hotelach jakość infrastruktury jest średnia. To naturalne, że wszystko się zużywa.
- A na koniec, wyluzujcie, to tylko Grecja, piękne zdjęcia można zrobić nawet w relatywnie słabym hotelu, znajomi i tak się nie kapną 😉
Wyszukiwarka hoteli
Jeżeli szukasz dla siebie hotelu w Grecji i chcesz wesprzeć moją stronę to możesz skorzystać z linku do mojego partnera. Dzięki temu wybierzesz najlepsze hotele w Grecji oferowane przez wielu touroperatorów, a jednocześnie przyczynisz się do utrzymania niniejszego bloga.
Zdjęcia hoteli różnych kategorii
Poniżej znajdziesz zdjęcia kilku hoteli różnych kategorii z kilku moich pobytów w Grecji w ostatnich latach.
/ A to najgorszy hotel według wielu recenzji w okolicach Giorgoupoli na Krecie, nawet już nazwy nie pamiętam /
/ Hotel Rethymno Residence Kreta – ładne zdjęcia, a jakość? Średnia jakość za średnią cenę /
/ Lagas Aegean Village – tani hotel z dobrej jakości serwisem i obłędnymi widokami – Kos /
Siga, siga 🙂
Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę jak stary jest hotel . W Grecji jest bardzo duża wilgotność powietrza (szczególnie na Krecie ) i w starszych hotelach czuć stęchlizną , im młodszy hotel tym lepiej ! I nie patrzyła tym na gwiazdki , wiele hoteli nie robiło aktualizacji z powodu finansowych .
To prawda, natomiast charakterystyczny zapach wilgoci pojawia się częściej na poczatku sezonu, albo w pokojach usytuowanych zawsze w cieniu. Mnie akurat ten zapach nie przeszkadza, ale moja żona nie znosi 🙂
Dzięki za komentarz.
To ciekawe – ale szczerze mówiąc, nigdy na to wszystko nie zwracaliśmy uwago. No, może ba recenzje.
Może właśnie dlatego, że nie wynajmujemy hotelu, żeby w nim „mieszkać”, tylko aby się przespać?
To prawda Grecja jest krajem prostym. 🙂 Już raz byłam w Grecji i rzeczywiście trafne uwagi. Zdecydowanie warto korzystać z takiej pomocy.
Super!