Kreta – co warto zobaczyć?

      2 komentarze do Kreta – co warto zobaczyć?

Na Krecie urodziła się moja miłość do Grecji. Kreta jest mikrokosmosem. Grecją i nie-Grecją. Kreteńscy Grecy mają silne poczucie własnej niezależności, łatwo uchwytne są różnice w kuchni, czy nastawieniu. Kreteńscy kierowcy jeżdżą jak szaleni. W górach do tej pory Grecy chomikują niezliczone ilości broni palnej. Na tej wspaniałej śródziemnomorskiej wyspie możesz doświadczyć morskich kąpieli, bogactwa antycznej kultury, doświadczyć wpływów weneckich, tureckich, bizantyjskich, wybrać się na trekking po wspaniałych Górach Białych, a nawet ulepić bałwana.

W tym wpisie postaram się opowiedzieć o tym co zobaczyć na Krecie. I zaproponuję kilka wycieczek. Zdaję sobie sprawę z tego, że Kreta jest ogromna, a Twoje możliwości czasowe ograniczone. Mimo to, mam nadzieję, że znajdziesz coś dla siebie.

Kreta – co zwiedzić samochodem?

Zacznę od tego, że samochód do zwiedzenia większości wymienionych w niniejszym wpisie miejsc jest po prostu niezbędny. Chociaż część z miejsc można odwiedzić albo w zorganizowany sposób z biurem podróży, albo korzystając z autokarów KTEL to jednak ostatecznie wynajęcie samochodu będzie konieczne. W tym miejscu zachęcam Cię więc do przeczytania dwóch wpisów:

Znajdziesz tam praktyczne porady na temat jeżdżenia po Grecji i wypożyczenia samochodu. Szczęśliwie zdecydowana większość atrakcji Krety dostępna jest samochodem

Kreta Wschodnia – najciekawsze miejsca

Do najciekawszych miejsc Krety Wschodniej zaliczam osobiście:

  • wyspę Spinalonga, która służyła jeszcze na początku XX wieku jako kolonia trędowatych,
  • plażę Vai, wycieczkę do której można połączyć ze zwiedzaniem klasztoru Moni Toplou.

Wyspa Spinalonga

Spinalonga to jest miejsce, które naprawdę robi wrażenie i jest to mój faworyt jeżeli chodzi o atrakcje wschodniej Krety. Już płynąc z oddali możesz zobaczyć czarne flagi na szczycie kopulastej wysepki symbolizujące trąd. Dawniej oznaczało, by do tej kolonii trędowatych się nie zbliżać. Obecnie robi to piorunujące wrażenie na żądnych przygód turystach. Aby wybrać się samodzielnie na Spinalongę musisz dojechać do Eloundy albo Plaki. W tym pierwszym wariancie rejs potrwa kilkakrotnie dłużej. Z Plaki łódź dociera na Spinalongę w ciągu 15-20 minut. Na samej wyspie zaś masz możliwość zwiedzania interaktywnej wystawy, przejdziesz się po starych budynkach kolonii trędowatych, poczytasz o ich ciężkim życiu, a nawet… usłyszysz ich jęki. Czas wolny na wyspie to około godzina, a na miejscu można zaopatrzyć się w napoje. Wstęp kosztuje kilka euro, ale to są dobrze wydane pieniądze.

Czarna flaga łopocze na wietrze na wyspie Spinalonga

Spinalonga od strony morza

Plaża Vai – historia o tym jak piraci zasadzili daktylowce

Plaża Vai jest jednym z nielicznych miejsc na Krecie, w których naturalnie obok plaży rosną palmy daktylowe. Słowo „naturalnie” nie jest tutaj chyba jednak najbardziej adekwatne, bo las daktylowy zawdzięczamy według legendy piratom, którzy wyrzucali na plażę pestki daktyli. Plaża położona jest na północno-wschodnim krańcu Krety i oddalona jest od większości hoteli nawet położonych w okolicach Agios Nikolaos. Na miejscu jest punkt medyczny, kawiarenka, leżaki oraz możliwość wdrapania się na punkt widokowy po wschodniej stronie plaży. Wycieczkę na Vai można połączyć ze zwiedzaniem Moni Toplou, prawosławnego klasztoru. Jazda po bezdrożach wschodniej Krety jest atrakcją samą w sobie. Trzeba pamiętać, że to jedna z mniej „cywilizowanych” części wyspy.

Palmy na plaży Vai

Punkt widokowy przy plaży Vai

Kreta centralna – najlepsze atrakcje

Kreta centralna obfituje wręcz w atrakcje, a miejsc do zwiedzania jest naprawdę wiele. Polecić w szczególności mogę:

  • starówki w Rethymnonie i Iraklionie – gdzie zwiedzicie forty weneckie, poznacie architekturę osmańską i wenecką
  • Knossos – absolutna perełka archeologiczna!
  • Moni Arkadiu – symbol oporu Greków wobec okupacji tureckiej.
  • jezioro Kournas
  • plaże i wąwozy w południowej części wyspy

To oczywiście wiele miejsc z czasów zarówno cywilizacji minojskiej, Rzymu oraz panowania wenecjan i Turków. Nie będę opisywał każdego z osobna (z czasem być może pozwolę sobie na odrębne wpisy o każdym z tych miejsc. W tym miejscu pozwolę sobie jednak na krótki polecenie po prostu kilku wycieczek:

Knossos – Iraklion

Być na Krecie i nie zobaczyć Knossos? Nie może być. Jeżeli masz samochód zwiedzanie minojskiego pałacu w Knossos możesz pożenić z wyprawą do klasztoru arkadyjskiego oraz z wizytą w Iraklionie. Wszystkie te atrakcje znajdują się niedaleko siebie. O Iraklionie pisałem już we wpisie na temat tego miasta, zachęcam więc do sprawdzenia atrakcji Iraklionu.

Natomiast samo Knossos położone dosłownie kilka kilometrów od Heraklionu jest jednym z najlepiej zaprezentowanych i robiących największe wrażenie pałaców minojskich na Krecie. Wynika to z po trosze z tego, że dobrze się zachował, a po trosze z tego, że został zrekonstruowany przez sir Arthura Evansa. Rekonstrukcja, co prawda bardzo kontrowersyjna dla archeologów, przyciąga wielu turystów, którym łatwiej wyobrazić sobie jak wyglądał i jak funkcjonował starożytny pałac. Budowla w Knossos związana jest z greckimi mitami o Minotaurze (labirynt), Ariadnie, Dedalu i legendarnym królu Minosie, który panował w potężnej starożytnej Krecie.

Wnętrza pałacu w Knossos

Rethymno – Moni Arkadiou – Jezioro Kournas – Francocastello

Kilkanaście kilometrów wijącą się w górę drogą i docieracie z okolic Rethymno do Klasztoru Arkadyjskiego. Moni Arkadiou przede wszystkim urzeka przepiękną renesansową architekturą. Co jednak ważniejsze, a o czym świadczy kaplica czaszek, klasztor ten stanowi symbol oporu kreteńskich Greków przeciwko osmańskiej okupacji. Klasztor odegrał istotną rolę w rewolcie kreteńskiej 1866 roku. Według tradycji, 943 Greków, głownie kobiet i dzieci znalazło schronienie w klasztorze. Po trzech dniach bitwy Kreteńczycy wysadzili się razem z zebranymi w klasztorze beczkami prochu, wybierając poświęcenie zamiast poddania się tureckiemu okupantowi.

Klasztor Moni Arkadiou

Klasztor Moni Arkadiou

Kilka kilometrów na zachód od Rethymno w okolicach Giorgoupolis znajdziecie jezioro Korunas, słodkowodny zbiornik wodny położony u stóp gór Białych. Widoki robią wrażenie, a lokalne tawerny serwują wspaniałe dania. Możecie poplażować lub skorzystać z roweru wodnego.

Jezioro Kournas

Jeżeli jednak macie czas i wolicie opalać się nad morzem serdecznie polecam widokową drogę w stronę Frangokastelo Beach. Droga zapiera dech w piersiach, jest wąska, kręta, ale gdy dotrzecie na przełęcz i zjedziecie do Morza Libijskiego wszystko będzie Wam wynagrodzone. Plaża Frangokastelo (Francocastello) rozpościera się u stóp ruin średniowiecznej warowni (zamku Franków) i słynie z różowego piasku.

Droga na południe Krety

Nie zapomnijcie też o Rethymnonie, w którym znajdziecie urokliwą starówkę oraz dobrze zachowaną twierdzę wenecką.

Kreta Zachodnia – co zobaczyć?

Atrakcje Krety Zachodniej to przede wszystkim przyroda i zabytki

  • laguna Balos,
  • plaża Elafonisi
  • Chania,
  • ruiny starożytnej Gortyny i Fajstos
  • Matala.

O lagunie Balos napisałem cały odrębny artykuł. W tym miejscu powiem więc tylko, że serdecznie polecam. Wybierając się z okolic Chanii na południe proponuję Wam natomiast następującą wycieczkę:

Starożytna Gortyna – Fajstos – Matala

Trasę na południe Krety proponuję zacząć od starożytnej Gortyny. To rzymskie miasto było stolicą Krety za czasów panowania Rzymian. Ukryte na równinie i otoczone górami robi nadal wielkie wrażenie. Dla prawników (czyli dla mnie i małżonki) ciekawym odkryciem było to, że na kamiennych tablicach obok amfiteatru wyryty jest starożytny Kodeks Gortyny, zapis prawa karnego i cywilnego miasta Gortyna na Krecie, wykuty prawdopodobnie pod koniec VI wieku p.n.e.

Starożytna Gortyna

Kilka kilometrów dalej, na wzniesieniu, znajduje się starożytny pałac w Fajstos, który niestety nie jest tak dobrze zachowany, jak ten w Knossos.

Pałac w Fajstos

Kilka kilometrów na południe znajduje się mekka hipisów – Matala. Hipisi zamieszkiwali jakinie położone przy głównej plaży. Aktualnie teren jest zamknięty i biletowany, gdyż odkryto tam rzymską nekropolię. W Matali można poplażować, poprzyglądać się życiu hipisów oraz zjeść dobry obiad w jednej z wielu restauracji.

Jaskinie w Matali

Plaża w Matali

Matala to idealne miejsce na plażowanie i wypoczynek. Jeżeli macie siły możecie też wybrać się kilka kilometrów dalej do Agia Galini, sennego miasteczka portowego kaskadowo położonego na zboczach góry wchodzącej wprost do Morza Libijskiego. To na pewno bardzo przyjemne miejsce, pozbawione tłumów, mające klimat nieco przypominający miasteczka Cinque Terre.

Atrakcje Krety – podsumowanie

Kreta ma wiele atrakcji, a wymieniłem tylko kilka z nich. Nie wspomniałem o masywie Psiloritis (polecam wycieczkę autem do dawnego kurortu narciarskiego, gdzie w maju macie szansę ulepić bałwana), wąwozach Samaria i Imbros, płaskowyżu Lassithi oraz wielu innych wspaniałych miejscach. Nie przejmujcie się, gdy nie zobaczycie ich wszystkich. Dzięki temu będziecie mieli chęć wrócić tam jeszcze raz.

Jak wybrać hotel na Krecie?

Jeżeli chcecie znaleźć odpowiedni dla siebie hotel zapraszam do skorzystania z oferty partnera – wakacje.pl. Korzystając z oferty Wakacje.pl zapłacicie tyle ile w biurze podróży, jednocześnie wesprzecie mnie w tworzeniu treści na tego bloga. Jeżeli macie jakieś pytania – piszcie! Chętnie Wam doradzę.

 

2 thoughts on “Kreta – co warto zobaczyć?

  1. Robert

    W Grecji byłem tylko na Tasos i bardzo spodobał mi się ten kraj, luz jakim emanują mieszkańcy. Polecasz Kretę jaki kolejne wakacje czy lepiej odczekać z rok – dwa aby powót do Grecji był bardziej magiczny? Przy okazji podrzucam moją relacje z Tasos. Pozdrawiam Robert z spotBOX

    Reply
    1. Błażej

      Kreta jest zupełnie inna niż Tasos 🙂

      Polecam jak najbardziej. Ja Grecję odwiedzam praktycznie co roku i mi się nie znudziła 🙂

      Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *